Barbotage

Jest znaną techniką leczenia uwapniającego zapalenia stożka rotatorów stawu ramiennego. Liczne badania pokazują, że jest to metoda dużo skuteczniejsza niż zastrzyki steroidowe i w ponad 70% przypadków zmniejszają dolegliwości bólowe.

REJESTRACJA

Zabieg pod kontrolą USG.

    Początkowo stosowano tę metodę przy użyciu aparatów RTG, kiedy to pod kontrolą promieni rentgenowskich wprowadzano igłę przez skórę do stożka rotatorów w celu usunięcia zwapnień.

    Dzięki udoskonaleniu aparatów USG, dzisiaj wykwalifikowani lekarze bez trudu są w stanie “zobaczyć” zwapnienia i ocenić je w trzech wymiarach. Pod kontrolą USG wprowadza się igłę dokładnie w miejsce gdzie znajduje się zwapnienie, a następnie usuwa się je metodą mechaniczną. Metoda ta pozwala uniknąć promieni rentgenowskich.

Zalety Barbotage prowadzonego przy pomocy USG:

  • procedura wykonywana jest ambulatoryjnie, bez konieczności pobytu w szpitalu,
  • znieczulenie ogólne nie jest wymagane,
  • pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nawet małych zwapnień.
  • doskonała wizualizacja końcówki igły
  • minimalne uszkodzenie ścięgna
  • identyfikacja współistniejących patologii: zapalenie kaletki podbarkowej, rozdarcie stożka rotatorów, ciasnota podbarkowa,
  • technika niejonizująca

Jak wygląda przebieg zabiegu?

    Jest to leczenie realizowane w trybie ambulatoryjnym. W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Istnieje bardzo małe ryzyko rozwoju infekcji, a także reakcji uczuleniowej na podawane leki.

Czy to boli?

Może to być bolesna procedura, chociaż z miejscowym znieczuleniem większość osób toleruje procedurę.

Czy to zawsze działa?

Istnieje 60-70% szans na znaczną lub całkowitą poprawę i powrotu do aktywności.

Co zrobić, jeśli się nie powiedzie?

Czasami potrzebne jest wykonanie procedury dwukrotnie w odstępie 6 tygodni od siebie.

Czy po zabiegu mogę prowadzić samochód?

Zaleca się, aby w pierwszej dobie po zabiegu nie prowadzić samochodu osobowego ze względu na dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Następnego dnia można wrócić do prowadzenia pojazdów mechanicznych.