AlfaMED
<<
AlfaMED
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Chirurgia szczękowa

Autor: Alfa

Dla pacjentów ze stosunkowo poważnymi problemami ze zgryzem i źle ustawionymi kośćmi szczęki, tradycyjne leczenie aparatem ortodontycznym może nie wystarczyć, aby zapewnić im idealny uśmiech. Jeśli należysz do tych przypadków, ortodonta może zalecić konsultację z chirurgiem szczękowym. operacja chirurgiczna

Czym jest chirurgia szczękowa?

Chirurgia korekcyjna szczęki zazwyczaj koryguje nieprawidłowości w obrębie szczęki. Celem jest takie dostosowanie kości, aby wpłynąć na sposób ich pracy. Jednak rezultatem może być również poprawa wyglądu twarzy. Chirurgia szczękowa jest dobrą opcją korekcyjną, gdy nieprawidłowości są zbyt wyraźne, aby mogły być skorygowane wyłącznie przez aparat ortodontyczny. W zależności od sytuacji możesz nosić aparat ortodontyczny podczas i po zabiegu chirurgicznym. Ortodonta z pewnością będzie współpracował z chirurgiem w celu koordynacji planu leczenia.

Często operacja szczęki jest wykonywana w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. Mogą jednak istnieć wyjątki w zależności od wieku pacjenta. Chirurgia szczękowa nie jest odpowiednia, dopóki kości nie przestaną całkowicie rosnąć. Występuje to zazwyczaj w wieku 14-16 lat u dziewcząt i 17-21 lat u chłopców.

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg korekcyjny szczęki wykonywany jest przez specjalistę, jakim jest chirurg szczękowy. Ten typ dentysty posiada wykształcenie oraz doświadczenie w leczeniu problemów związanych z twardymi i miękkimi tkankami jamy ustnej, twarzy i szczęki. Oprócz ukończenia szkoły stomatologicznej chirurg szczękowy kontynuuje czteroletnie szkolenie w szpitalu, w tym szkolenie z zakresu technik medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej i anestezjologii.

W czym może pomóc chirurg szczękowy? Oto kilka przykładów:

 • Zmniejszy nadmierne zużycie zębów, które może prowadzić do złamań lub utraty;
 • Złagodzi lub wyeliminuje trudności z zamknięciem szczęki;
 • Nada prawidłowy zgryz;
 • Skoryguje nieproporcjonalność twarzy;
 • Ułatwi gryzienie, żucie i przełykanie;
 • Rozwiąże problemy z dokładnością mowy;
 • Zwiększy komfort zamykania ust;
 • Skoryguje obniżoną dolną szczękę lub podbródek;
 • Skoryguje wystającą szczękę;
 • Naprawi uszkodzenia twarzy lub zlikwiduje wady wrodzone;
 • Złagodzi ból spowodowany zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego i innymi problemami szczęki;
 • Przyniesie ulgę w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego;

Ortodonta, dentysta i chirurg przyjmują podejście zespołowe do określenia planu leczenia, który obejmuje chirurgiczną korektę dysfunkcji szczęki, wyrównanie zębów i rutynowe kwestie stomatologiczne. Ważne jest, aby zrozumieć, że w większości przypadków chirurg szczękowy wprowadza uzupełnienie leczenia ortodontycznego, które go nie zastępuje.

Czy istnieją zagrożenia?

Zabiegi są na ogół bezpieczne, gdy wykonuje je doświadczony chirurg szczękowy. Jednakże, jak w przypadku wszystkich operacji, istnieje pewne potencjalne ryzyko. Jeśli Twój ortodonta i chirurg zaleci Ci poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, to oni ustalą, czy korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu przeważają nad możliwością wystąpienia powikłań. Do najczęstszych zagrożeń należą utrata krwi, infekcje i uszkodzenia nerwów. Po operacji mogą wystąpić przejściowe dolegliwości, takie jak ból i obrzęk, trudności z żuciem i połykaniem pokarmu oraz okres dostosowywania się do nowego wyglądu twarzy.

Chirurgia zazwyczaj jest wykonywana wewnątrz jamy ustnej, więc widoczne blizny powstałe w wyniku operacji szczęki są rzadkością. Chirurg wykonuje nacięcia w kości szczęki i przesuwa je w odpowiednie pozycje - zabezpieczając je maleńkimi śrubkami, płytami, drutami lub opaskami, które można bezpiecznie pozostawić w kości. W niektórych przypadkach chirurg szczękowy może potrzebować dodatkowej kości. Twoja własna kość może być przenoszona z takich miejsc jak biodro lub noga. W innych przypadkach chirurg zmieni kształt istniejącej kości, aby zapewnić lepsze dopasowanie.


UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon