AlfaMED
<<
AlfaMED
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak przeprowadzić badanie nasienia?

Autor: Alfa

Jeśli Ty i Twój partner macie problemy z zajściem w ciążę, to pewnie wiesz, jak starania mogą być frustrujące i ciężkie. Nie ma wątpliwości, że każdy chce więc szybko znaleźć przyczynę tego, co uniemożliwia poczęcie. Podczas gdy zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć trudności, to aż w połowie wszystkich przypadków najczęściej występują problemy z płodnością mężczyzn. A ponieważ męska niepłodność jest często spowodowana przez niską produkcję spermy, jednym z pierwszych testów, jakie zlecają lekarze jest badanie nasienia. badanie nasienia

Dostarczenie próbki nasienia

W celu zbadania nasienia lekarz prosi mężczyznę o dostarczenie próbki nasienia. Zazwyczaj ejakulacja jest pobierana do kubka przeznaczonego do pobierania nasienia w prywatnym pokoju w gabinecie lekarskim. Czasami można pobrać próbkę w domu, choć trzeba ją utrzymać w temperaturze pokojowej i dostarczyć do lekarza lub laboratorium w ciągu 1 godziny.

Lekarz zaleca również nie uprawiać seksu lub masturbacji przez 2 do 5 dni przed badaniem, aby upewnić się, że ilość spermy będzie jak najwyższa. Nie należy jednak unikać wytrysku przez okres dłuższy niż 2 tygodnie przed badaniem. Może to przyczynić się do uzyskania mało wiarygodnego wyniku. Najlepiej nie pić alkoholu przed badaniem nasienia. Powinno się także powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach lub suplementach ziołowych.

Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, lekarz musi zbadać więcej niż jedną próbkę. Kolejną próbkę należy dostarczyć w ciągu 2 do 3 tygodni. To dlatego, że próbki nasienia od tego samego mężczyzny mogą się różnić.

Gdy tylko laboratorium otrzyma próbkę nasienia, będzie ono oglądane pod mikroskopem. To da im bogactwo informacji, w tym:

- Ile jest plemników (stężenie). Normalna liczba plemników wynosi co najmniej 15 milionów plemników na mililitr nasienia. Liczba plemników jest uważana za niską, jeśli ma się ich mniej.

- Jak poruszają się plemniki (ruchliwość). Lekarz przyjrzy się, ile plemników się porusza i jak dobrze się poruszają. Idealnie, 50% lub więcej plemników powinno być aktywne.

- Jak wyglądają plemniki (morfologia). Wielkość i kształt plemników wpływa na ich zdolność do zapłodnienia jajeczka.

Badanie nasienia pozwala również zwrócić uwagę lekarzowi na:

- Ile nasienia był w stanie dostarczyć mężczyzna do swojej próbki. Normalna ilość to co najmniej 1,5 mililitra lub około pół łyżeczki. Jeśli Twoja próbka jest mniejsza niż to minimum, może oznaczać, że pęcherzyki nasienia nie są wystarczająco płynne lub są zablokowane. Możesz również mieć problem z prostatą.

- Poziom pH mierzy kwasowość w Twoim nasieniu. Normalne pH wynosi od 7,1 do 8,0. Niski poziom pH oznacza, że masz kwaśne nasienie. Wysoki poziom pH oznacza, że jest alkaliczny. Nieprawidłowe pH może mieć wpływ na zdrowie plemników i na to, jak się poruszają.

- Czas skraplania. Normalne nasienie wychodzi grube podczas wytrysku. Czas skraplania mierzy, jak długo trwa, zanim nasienie stanie się płynne. Powinno to zająć około 20 minut. Jeśli proces ten trwa dłużej lub w ogóle nie staje się płynne, może to oznaczać, że istnieje problem.

- Poziom fruktozy. Jeśli lekarz nie znajdzie żadnego plemnika w analizie nasienia, prawdopodobnie sprawdzi go pod kątem obecności fruktozy nasiennej, która jest wytwarzana przez pęcherzyki nasienia. Niski poziom lub brak fruktozy może oznaczać niedrożność.

- Jeśli wyniki, jakie pozwala uzyskać badanie nasienia, są nieprawidłowe, lekarz wprowadza kolejne badania, aby dowiedzieć się, jaki jest problem z płodnością.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon